20 stycznia 2017

Świąteczny baner zdalnie sterowany ze smartfona

Podstawą banera jest płyta ze sklejki modelarskiej o wymiarach 60 x 25 cm. W płycie tej wywiercono 400 malutkich otworków w których umieszczono 200 diod LED. Diody te tworzą zarys liter napisu "Wesołych Świąt" oraz ozdobnych motywów. Diody są polutowane po trzy w szeregu z rezystorem 300ohm ograniczającym ich prąd. Ponadto grupy diod tworzące daną literę połączone są razem równolegle.
Diody LED na powierzchni sklejki
Druga strona banera

Sterownik

Równolegle z przygotowywanym mozolnie napisem powstawał sterownik. Na płytce drukowanej (wykonanej metodą "żelazkową") umieszczony został mikrokontroler ATmega8, stabilizator napięcia 7805 gniazda zasilania i programowania oraz 15 tranzystorów IRF520. Tranzystory te są oczywiście za mocne w tej aplikacji, dodatkowo sterowane są bezpośrednio - bez driverów - przez co przy pełnym obciążeniu nie otwierały by się do końca. (Jednak w tym zastosowaniu to bez znaczenia, a użyłem tego typu tranzystorów gdyż posiadałem ich sporo z odzysku). Tranzystory są umieszczone poziomo, przykręcone do płytki śrubkami M3, a pod każdy (na obudowie jest wyprowadzony dren) podłożono oczko do lutowania przewodów sterujących od grupy diod tworzących poszczególne litery. Sterownik jest przykręcony do tablicy od tyłu, a całość jest zaklejona (klejem na gorąco) grubą folią zabezpieczającą przed ewentualnymi zwarciami. "Urządzenie" jest zasilane z wtyczkowego zasilacza 12V.
Schemat ideowy sterownika
Program sterujący powstał w języku C - właściwie cała obsługa odbywa się w przerwaniach. Zaimplementowano 4 różne programy (sekwencje) wyświetlania, do ich zmiany umieszczono na płytce przycisk. Ponadto przygotowane zostało wyprowadzenie ADC mikrokontrolera z myślą o automatycznym sterowaniu jasnością - z braku czasu nie zostało to jednak zaimplementowane...
Płytka sterownika
Dla ułatwienia implementacji i debugowania z płytki wyprowadzono też złącza interfejsu UART. Dzięki temu za pomocą podłączonego do komputera interfejsu szeregowego (przejściówka USB) w programie terminal można było śledzić działanie sterownika jeszcze bez podłączonej tablicy z diodami. Ponadto dołożono przełączanie trybów za pomocą komend wysyłanych do mikrokontrolera - również przez UART.

Zdalne sterowanie

Po powieszeniu zmontowanej tablicy okazało się że zmiana trybu za pomocą przełącznika (i drabiny) jest niewygodne. Zatem do już istniejących wyprowadzeń portu UART (RX,TX i GND) podłączono, za pośrednictwem naprędce wykonanej przejściówki, chiński moduł Bluetooth HC-06 (VCC dostarczane jest z pobliskiego gniazda ISP - Kanda).
Moduł bluetooth współpracujący ze sterownikiem banera
Z modułem tym można się połączyć za pomocą smarfona z systemem Android z zainstalowaną jedną z licznych aplikacji terminalowych - ja polecam tę:

Bluetooth Terminal by Alexander Proschenko

Aplikacja ta pozwala na zdefiniowanie sobie komend pod przyciskami, dzięki czemu zmiana trybu wyświetlania może się odbywać jednym maźnięciem palca. Baner czeka teraz na następne święta oraz ewentualne dopracowanie programu:


Do pobrania:

Na temat konstrukcji tego zasilacza rozpocząłem wątek na forum DIY portalu elektroda.pl
Ale z niezrozumiałych względów przerzucono go do działu "Poczekalnia..."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz